Bookmaker artbetting.co.uk - Bet365 review by ArtBetting.co.uk

Bookmaker artbetting.gr - Bet365 review by ArtBetting.gr

Germany bookmaker bet365 review by ArtBetting.de

Premium bigtheme.net by bigtheme.org

Dizimag sitesine ne oldu ?

Necmettin Ayata 17 Aralık 2013 0

Dizimag sitesine ne oldu ?

Dizimag sitesi, telif hakkı ihlali sebebiyle, Warner Bros yapım şirketinin avukatları tarafından kapattırıldı.

 

Dizimag hergün binlerce TL kazanıyordu

Türkiye’nin en fazla ziyaret edilen siteleri arasında olan dizimag, günlük ortalama 500 bin kullanıcıya ev sahipliği yapıyordu. Reklam gelirleriyle hergün binlerce TL kazanç sağlayan site, ilk önceleri yerli dizileri yayınlıyordu. Fakat yerli firmaların mahkemeye vermesiyle, Türk Mahkemeleri tarafından erişime engellenmişti. Daha sonra sırasıyla, dizi-mag, dizimag1, dizimag2 alan adlarıyla yayınına devam eden site, yabancı dizileri yayınlamasıyla esas çıkışını yaptı.
Günlük ortalama 500 bin kullanıcının ziyaret ettiği, günlük geliri ortalama 7-8 bin $ olan dizimag sitesinin piyasadaki yaklaşık değeri 4 milyon $ olduğu söylenmekteydi. Tüm kapatmalara rağmen yayınına devam eden dizimag sitesinin sahibi olan Ogün Genco Akyürek’in de, cezasının paraya çevrilmeyeceği alınan haberler arasındadır.

 

Dizimag neden bu kadar popüler oldu

Dizimag sitesi, alanındaki birçok sitenin aksine, siteden sağdan soldan fırlayan reklamların olmaması, devamlı olarak güncel tutulması, alt yazıların anlık olarak eklenmesi ve içerisinde onlarca popüler yabancı diziyi barındırması sebebiyle kısa sürede en popüler siteler arasında yerini aldı. Öyle ki, dünyaca popüler olan web sitelerin ziyaretçi sayılarına göre bir sıralama yapan Alexa’da, dünya genelinde ilk 2000, Türkiye’de ilk 40 site arasında yer alıyordu.

 

Dizimag neden kapatıldı ?

Türkiye’de Digiturk’ün bünyesinde yer alan Dizimax kanallarıyla CNBC-E ‘nin, dünyaca ünlü yabancı dizileri yayınlaması, bu diziler için milyonlarca $ ödemesi, bu tarz yayın yapan siteleri hedef almasına neden olmuştur. Bunun yanında, dünyaca ünlü yapım firması Warner Bros’un bünyesinde yer alan popüler dizilerinde dizimag sitesinde yer alması, onlarında bu olayı takip etmesine neden olmuştur. Daha önce uyarılan, erişime kapatılan dizimag, bu uyarılara kulak asmayınca, kapatılması kaçınılmaz olmuştur.

 

Dizimag taklitleri piyasaya çıktı

Dizimag’ın elde ettiği başarı, bu sektörde yayın yapan diğer site sahiplerininde iştahını açtı. dizimag9, dizimag10, dizimag11 diye devam eden siteleri bundan sonra sıklıkla göreceğiz gibi.

Korsan yayına ne kadar karşı olsakta, bu dizileri takip eden kişiler için oldukça iyi bir hizmetti aslında. Televizyondan takip edemeyen kişiler için, resmi olarak bir internet sitesi kurulsa, eminim ortalama bir ücretle siteye üye olup dizileri izleyecek olan kişiler çıkacaktır. Buradan firmalara duyuruyoruz. Korsanla mücadele etmenin en etkili yolu, orjinal ürünlerin fiyatlarını düşük tutmaktır

YORUM YOK »