Bookmaker artbetting.co.uk - Bet365 review by ArtBetting.co.uk

Bookmaker artbetting.gr - Bet365 review by ArtBetting.gr

Germany bookmaker bet365 review by ArtBetting.de

Premium bigtheme.net by bigtheme.org

Ehliyetler ne zaman değişecek ?

Necmettin Ayata 27 Ağustos 2013 2

Ehliyetler ne zaman değişecek ?

Yapılan yeni düzenleme ile, ehliyetleriniz artık ömür boyu geçerli olmayacak!! Peki yeni ehliyetler ne zaman gelecek ?

AB ülkeleri ile aynı sınıf ehliyetler geliyor

Uygulama kısmında çeşitli sıkıntılara neden olan sürücü belgelerindeki sınıf farkı, yapılan yeni düzenleme ile ortadan kaldırılıyor. Buna göre hali hazırda, A1, A2, B, C, D, E, F, H VE G sınıfı olmak üzere 9 ayrı sınıftan oluşan sürücü belgeleri, A1, A2, A, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, DE, F, G, K ve M sınıflarından oluşacak olan 17 farklı sınıfta sürücü belgeleriyle değişecek.

Yeni sürücü belgeleri ömür boyu geçerli olmayacak!

Yapılan yeni değişiklik ile birlikte, araç ve ehliyet sınıflarının özellikleri ve tanımları yeniden düzenlendi. Yapılan düzenleme ile birlikte ehliyetler artık ömür boyu geçerli olmayacak.

A1, A2, A, B1, B, BE, F, G ve M sınıfı sürücü belgeleri 10 yıl, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı sürücü belgeleri 5 yıl geçerli olacak. Bu sürelerin sonunda ehliyetlerin yenilenmesi için harç ücreti alınmayacak. Sadece belge ücreti tahsil edilecek. Belirtilen süre sonunda sürücü belgeleri geri alınacak ve bu şekilde araç kullanan sürücülere 343 TL ceza yazılacak.

Trafik cezalarında taksit yapılıyor mu ?

Yüze yazılan cezalarda ve posta ile gelen trafik cezalarının tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödeme yapan vatandaşlar %25 indirimden faydalanabiliyorlar. Ayrıca Vergi Dairesine 1 ay içinde başvuru yapılması durumunda, ilk taksiti peşin olmak kaydıyla kalan 3 taksit, 1 yıl içinde 4 taksit olarak ödenebilecek. Taksitleri gününde ödemeyenlerden, cezanın kalan kısmı peşin olarak alınacak. Ayrıca Trafik Polislerinin para tahsilatı yapması da ortadan kalkacak.

Motosiklet için yaş sınırı 16′ya düşüyor

Motorlu bisiklet ve motosiklet kullananların ehliyet alması için gerekli olan 17 yaş şartı, yapılan yeni değişiklik ile birlikte 16′ya düşecek. Her sınıf sürücü belgesi ile “moped” olarak bilinen motorlu bisikletler sürülebilecek.

Trafik Polisleri rapor isteyebilecek

Uygulama esnasında, sürücüler üzerinde herhangi bir sağlık ihlali tespit eden Trafik polisleri, sürücülerin ehliyetlerine el koyarak, sağlık raporu almalarını isteyebilecek. Sağlık raporu alan sürücülere ehliyetleri iade edilecek.

Ehliyetsiz araba kullanmanın cezası 1407 TL

Temmuz 2013′de yapılan düzenleme ile, sürüc belgesi olmadan araç kullanan vatandaşlara yazılan cezalar, 343 TL’den 1407 TL’ye çıkarıldı. Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, araç sahibine de aynı miktarda cezai işlem uygulanmaktadır.

2 Comments »

  1. mantı 10 Nisan 2014 at 13:41 - Reply

    Benim ki değişmedi :D

YORUM YOK »